Terapia Manualna
To jednocześnie metoda diagnozy jak i terapii schorzeń układu ruchu. Polega ona na odpowiednich chwytach, uciskach i ustawieniach ciała. Zabieg terapii manualnej znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje ból i ograniczenie ruchu.
Terapia wisceralna
To metoda leczenia skupiającą się na połączeniach pomiędzy układem mięśniowo - szkieletowym a narządami wewnętrznymi. Terapia wisceralna polega na manualnej pracy na jamie brzusznej i znajdujących się w niej narządach w celu normalizacji napięcia i usprawnieniu przepływy krwi. Terapia ma szerokie zastosowanie w dolegliwościach układu pokarmowego (refluks, zgaga, zaparcia, nietolerancje i alergie pokarmowe, problemy z metabolizmem), ale również innych dolegliwościach bólowych organizmu.
Terapia punktów spustowych
To terapia wykorzystująca formy ucisku i ruchów w różnych kierunkach we wrażliwych miejscach w tkance mięśniowej. Celem jest odnalezienie i dezaktywacja aktywnych bólowo Trigger points czyli punktów spustowym, które powodują ból i restrykcje nie tylko w miejscu, w którym występują, ale też innych mięśniach i obszarach ciała.
Klawiterapia
To nieinwazyjny sposób pracy znoszący napięcia psychologiczne, psychofizjologiczne oraz psychosomatyczne układu nerwowego. Terapia ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest regulacja funkcji narządu lub/i regeneracja jego struktury. Terapeuta przykłada stalowe „gwoździe” do specjalnych punktów na ciele pacjenta stymulując tzw. strefy odruchowe , nie przerywając ciągłości skóry.
Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe
To technika polegająca na powolnym rozciąganiu i rozluźnianiu nadmiernie napiętych i skróconych tkanek, które są przyczyną występowania bólu w danym rejonie ciała. Oddziałując na powięź i usuwając z niej napięcie przywracamy równowagę w całym organizmie. Rozluźnianie mięśniowo- powięziowe pomaga na:
- każdy ból i dyskomfort mięśni, stawów czy ich struktur,
- choroby zwyrodnieniowe, choroby reumatyczne,
- urazy i przeciążenia stawów,
- ból kręgosłupa,
- bóle kończyn niewiadomego pochodzenia,
- zespoły bólowe (łokieć tenisisty, rwa kulszowa, rwa udowa, zespół cieśni nadgarstka czy zespół zamrożonego barku),
- migreny,
- ból i dyskomfort w ciąży i po porodzie,
- sztywność mięśni i przykurcze,
- obrzęki.
Masaż Tkanek Głębokich
Masaż tkanek głębokich (MTG) polega na powolnym, lecz kontrolowanym, rozluźnieniu tkanek. W metodzie tej nie używamy żadnych środków poślizgowych. Celem takiego masażu jest poprawa ślizgu między powięzią powierzchowną a układem mięśniowym, obniżenie napięcia w obrębie układu mięśniowo-powięziowego, usunięcie restrykcji tkankowych powstałych na przestrzeni czasu. Masaż tkanek głębokich nie ma konkretnego schematu pracy, chwyty i techniki dostosowywane są do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Terapia czaszkowo-krzyżowa
Ma formę delikatnych ucisków stosowanych na strukturach, które ochraniają mózg i rdzeń kręgowy. Dzięki delikatnym manualnym technikom stosowanym na czaszce, kręgosłupie oraz kości krzyżowej dochodzi do rozluźnienia struktur łącznotkankowych, których nadmierne napięcie wpływa niekorzystnie na stan zdrowia pacjenta. Terapia czaszkowo-krzyżowo znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, ponieważ oddziałuje na funkcję układu nerwowego, pokarmowego, oddechowego, limfatycznego, endokrynologicznego oraz kostno-mięśniowego. Niezależnie od wieku pacjenta, wskazania obejmują:
- schorzenia psychiczne (zaburzenia osobowości, depresja, nerwice, traumy z przeszłości),
- problemy neurologiczne (np. bóle i zawroty głowy, migreny, omdlenia, urazy mózgu i rdzenia kręgowego, neuralgie),
- schorzenia układu kostno-mięśniowego (zespoły bólowe kręgosłupa, bóle pleców, rwa kulszowa, skoliozy, przeciążeniowe i pourazowe bóle stawów obwodowych i kręgosłupa, wzmożone napięcie mięśni)
- zaburzenia układu pokarmowego (zespół jelita wrażliwego, wzdęcia i zaparcia, bóle brzucha),
- zaburzenia endokrynologiczne,
- problemy z oddychaniem (np. zaburzona praca przepony, astma),
- dolegliwości bólowe niewiadomego pochodzenia.
Inne wskazania do terapii to np. stres, kłopoty z koncentracją, dysleksja, wady wymowy, zgrzytanie zębami, chroniczne zmęczenie, zaburzenia snu, problemy z ciśnieniem, tiki nerwowe.
Praca z oddechem
Polega na edukacji pacjenta i wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń oddechowych w celu poprawy wzorca oddechowego. Zaburzony / nieprawidłowy wzorzec oddechowy może przyczyniać się m.in. do bólów i zawrotów głowy, uczucia ciągłego zmęczenia, wahań poziomu energii w ciągu dnia, szybkiego męczenia się, uczucia zablokowanego oddechu, problemów ze snem, chrapania lub bezdechów sennych
Praca z blizną
KAŻDA blizna, nie ważne czy świeża czy stara wymaga terapii ! Praca z blizną ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Blizna to restrykcja na wielu poziomach naszego ciała która potrafi wprowadzać spory bałagan w naszym funkcjonowaniu nawet jeśli na pierwszy rzut oka tego nie zauważamy. Praca z blizną może przyjmować formy terapii manualnej, masażu, rozluźniania mięśniowo-powięziowego, klawiterapii, akupunktury
Praca bańkami próżniowymi
Terapia bańkami próżniowymi polega na przyłożeniu do skóry bańki, w której za pomocą ręcznej pompki wytworzone zostaje podciśnienie, aby zassać do jej wnętrza skórę i znajdującą się w jej tkankach krew. Takim działaniem wpływamy na skórę, mięśnie i naczynia krwionośne, a także poprzez odruchy somatyczno-trzewne na narządy wewnętrzne. W fizjoterapii bańki wykorzystuje się w celu pobudzenia procesu leczenia, poprawy krążenia oraz rozluźniania napięć mięśniowo- powięziowych, a także w przypadku stanów zapalnych górnych dróg oddechowych oraz miejscowych stanów zapalnych.
Fizjoterapia uroginekologiczna
Polega przede wszystkim na przywróceniu równowagi mięśniowo-powięziowej oraz prawidłowej funkcji narządów w obszarze miednicy mniejszej, w odniesieniu do całego ciała. Schorzenia leczone za pomocą fizjoterapii uroginekologicznej to m.in.: wysiłkowe nietrzymanie moczu, pęcherz nadreaktywny, bolesne miesiączki, bolesne stosunki, bóle okolic intymnych i w obrębie miednicy, ból kości ogonowej, obniżenie narządów rodnych, brak satysfakcji seksualnej, stany po zabiegach ginekologicznych, PCOS, endometrioza.
Kinesiotaping
Kinesiotaping to metoda oklejania specjalnymi plastrami, których parametry, jak grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość o 130-140%, są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Plaster dynamiczny nie jest nasączony żadnym lekiem. Technika ta pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra. Przyklejone we właściwy sposób plastry dynamiczne tworzą pofałdowania powierzchni, zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią. Usprawnia to mikrokrążenie krwi, limfy oraz aktywuje proces samoleczenia. Kinesiotaping ma działanie przeciwbólowe, wspomaga pracę mięśni, ułatwiając wykonanie ruchu, koryguje ustawienie oraz pracę stawów, zwiększa zakres ruchu mięśni i stawów.